Ogród po zimie – jak szybko przygotować swój zielony zakątek?

Wiosna to czas intensywnych zajęć w ogrodach. Zieleń budzi się do życia, chce rosnąć, ale ogród może wymagać gruntownego sprzątania po zimie. Pozostałości liści, uszkodzenia murawy, meble, które potrzebują odnowienia oraz krzewy, które należy przyciąć — na to wszystko trzeba znaleźć czas i siły. Prace w ogrodzie nie są możliwe bez odpowiedniego sprzętu, to duża oszczędność czasu oraz energii.

Wiosenne prace w ogrodzie — trawnik

Na początku warto zadbać o trawnik — zwykle wymaga on porządnego grabienia, ale też renowacji. Warto dokładnie usunąć wszystkie liście i gałązki z murawy. Wystarczy użyć szerokich grabi ogrodowych. Następnie należy sprawdzić stan trawnika, po zimie mogły pojawić się nieatrakcyjne miejsca, gdzie trawa uschła lub zgniła. Gołe place warto spulchnić, użyźnić i obsiać mieszanką regeneracyjną do trawników. Na początku wiosny trawnik będzie wymagać koszenia, pierwsze cięcie trawy może być krótkie — ułatwi to dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Teraz murawa gotowa jest na wertykulację. Zabieg polega na nacinaniu zbitej darni przy użyciu specjalnego sprzętu, jakim jest wertykulator. W małych ogrodach doskonale sprawdzi się werykulator elektryczny Stiga. Urządzenie szybko usuwa nagromadzony filc z trawnika, ale też dobrze napowietrza murawę. Dzięki temu naturalny dywan ładnie się zagęszcza, a korzenie trawy mają doskonały dostęp do wody oraz do nawozów.

Pierwsze cięcie roślin — odmładzanie krzewów i drzewek

Wczesna wiosna do doskonały czas na formowanie drzewek i odmładzanie ich. Dlaczego? Ponieważ większość roślin ozdobnych nie posiada jeszcze liści, doskonale widać całą koronę oraz uszkodzone i połamane pędy, które trzeba usunąć. Żywopłoty zimozielone oraz okresowo zielone, najlepiej docinać dedykowanymi narzędziami. Nożyce do żywopłotów pomagają formować rośliny — uzyskuje się równe bryły przy małym nakładzie czasu i energii. Sekator akumulatorowy Stiga pomoże zadbać o zieleń na dużych powierzchniach. Sprzęt jest lekki, zapewnia bezpieczną pracę i precyzyjne przycinanie nawet w trudnodostępnych miejscach w ogrodzie. Warto usuwać wszystkie chore i połamane pędy, dzięki temu rośliny nie będą narażone na infekcje. Regularne przycinanie jest nader istotne u kwitnących i owocujących gatunków. Skracanie pędów pobudza roślinę do tworzenia nowych zawiązków kwiatów lub owoców. To zabieg kluczowy nie tylko w sadach, ale też u roślin ozdobnych — np. u róż i hortensji.

Czyszczenie chodników, nawierzchni brukowej oraz mebli

Topniejący śnieg może negatywnie wpływać na czystość nawierzchni w ogrodzie. Często na bruku pozostają przebarwienia od soli drogowej, liści, ziemi, może pojawić się również mech. Szybkim i sprawdzonym sposobem czyszczenia podłoży, ale też mebli, jest zastosowanie myjki ciśnieniowej. Wysokie ciśnienie wody nie tylko usuwa osady oraz brud, ale też odświeża nawierzchnię. To też dobry sposób na odkurzenie i umycie mebli ogrodowych, pod warunkiem, że są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, które odporne są na działanie wody pod ciśnieniem. Za pomocą myjek udaje się też doczyścić werandę, taras lub balkon. Warto zaopatrzyć się w różne końcówki do myjek ciśnieniowych, które mogą pomóc doczyścić np. balustrady.

Leave a Comment